Dublin


Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Türk ve İrlanda halkları arasındaki dostluk ile yakın ilişkiler tarihten kaynaklanmakta ve bu dostluk   19. yy. ortalarına kadar geriye gitmektedir. Sultan Abdülmecit’in büyük bir açlık felâketiyle karşı karşıya kalan İrlanda’ya 1847 yılında gönderdiği yardım, Türk halkının, İrlandalılar tarafından, tarihlerinin en zor dönemlerinden birinde kendilerine yardım eli uzatan kadim bir dost olarak anılmasına vesile olmuştur. Esasen, bu, istisnai bir husus değildir. Tarih boyunca biz Türkler ihtiyaçları olan, zor durumda kalan halklara hep kucak açmışızdır. Halen günümüzde dâhi, yardım gemilerinin yüklerini boşalttığı Dublin’in 70km kadar Kuzeyindeki Drogheda kasabasının resmi amblemi ay-yıldız olarak muhafaza edilmektedir. İki ülke halkının Birinci Dünya Savaşı’nı izleyen yaklaşık aynı yıllarda verdikleri bağımsızlık mücadeleleri de Türkiye ile İrlanda’yı birbirine daha yaklaştırmış ve dostluklarını pekiştirmiştir. Bu bağlamda, İrlanda Meclisi’nce 1919 yılında kabul edilen, 1921 yılında TBMM’ne de gönderilen İrlanda’nın bağımsızlık beyannamesi bu dayanışmanın simgelerindendir.

 

Türkiye, 1973 yılından beri İrlanda’da, İrlanda ise 1997 yılından beri ülkemizde muvazzaf Büyükelçilikle temsil edilmektedir. 2010 yılında, Türkiye-İrlanda ilişkilerinin yeni bir döneme doğru yol aldığını gösteren gelişmeler kaydedilmiştir. Dönemin Cumhurbaşkanı Mary McAleese’in 22-26 Mart 2010 tarihlerinde Türkiye’yi ziyareti bu düzeyde bir ilki teşkil etmiştir. Keza Dışişleri eski Bakanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun 9-11 Mart 2010 tarihlerinde yapmış olduğu resmi ziyaret, uzun bir aradan sonra iki ülke Dışişleri Bakanlarının ikili düzeyde bir araya gelmesini sağlamış, dönemin Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın 16-18 Kasım 2010 tarihlerinde İrlanda’ya yaptığı resmi ziyaret ise, ikili ilişkilerimizde kazanılan ivmenin bir başka göstergesi olmuştur.

 

Resmi ziyaretler, İrlanda’nın 1 Ocak 2013 itibariyle AB Dönem Başkanlığını devraldığı dönemde ve sözkonusu dönemin hemen öncesinde artarak devam etmiş olup, bu süre zarfında Dışişleri ve AB Bakanları düzeyinde karşılıklı ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Son olarak, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins, Muhterem Refikaları Selina Higgins ile birlikte, Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yıldönümü Anma Törenlerine katılmak üzere 24 Nisan 2015’te ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk heyette Dışişleri ve Ticaret Bakanı Charlie Flanagan da hazır bulunmuştur. Cumhurbaşkanı Higgins, beraberinde İrlanda Dışişleri Bakanlığı nezdinde Diaspora ve Resmi Kalkınma Yardımlarından Sorumlu Devlet Bakanı Joseph McHugh olduğu halde, 23-24 Mayıs 2016 tarihlerinde de İstanbul’da düzenlenen BM Dünya İnsani Zirvesi'ne de iştirak etmiştir.

 

Devletimizce satın alınan, başkent Dublin’in en mutena bölgesinde, tarihi değere sahip yeni Kançılarya binamız 1 Eylül 2012 tarihinden bu yana hizmet vermektedir. Yeni binamızın Konsolosluk Şubesinde vatandaşlarımıza daha iyi şartlarda hizmet verme imkânına kavuşulmuştur.

 

Tüm bu temaslar, etkinlikler ve İrlanda’da toplum hayatı içinde örnek bir biçimde yer alan vatandaşlarımız, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki ilişkilerimizin ilerletilmesi için ihtiyaç duyulan zemini güçlendirmekte ve ülkelerimiz arasındaki dostluğa önemli katkıda bulunmaktadır. Vatandaşlarımız arasındaki etkileşimi ve yardımlaşmayı güçlendirerek, İrlanda’da, ülkemizin her anlamda güzelliklerinin tanıtımının daha da etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak adımları hep birlikte atacağımıza inanıyorum.

Bunun için, sizlerin yardımlarına ve katkılarınıza ihtiyaç duymaktayız. Büyükelçiliğimizdeki tüm görevliler de, hangi konuda olursa olsun, sizlere her zaman yardımcı olmaya hazırız.

 

Tüm vatandaşlarımızı, Büyükelçiliğimizdeki mesai arkadaşlarımla birlikte, saygı ve sevgiyle selamlıyor, çalışmalarınızda başarılar diliyor, en içten dileklerimi sunuyorum.

                                                                             
Levent Murat BURHAN                                                                                                                         
Büyükelçi