Dublin


Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Genel Seçimlere İlişkin Yurt İçi Ve Yurt Dışı Seçmen Kütüklerinin Oluşturulması Ve İlanına İlişkin Duyuru , 10.03.2011

Bilindiği üzere Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 2011 yılında yapılacak Genel Seçimlerde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sadece gümrük kapılarında oy kullanabilmeleri hususunda karar vermiş bulunmaktadır.

YSK’nun bu çerçevede “Genel Seçimlere ilişkin Yurt İçi ve Yurt Dışı Seçmen Kütüklerinin oluşturulması ve ilanına” ilişkin 07.03.2011 tarihli 158 sayılı kararı ve Yurtdışı Seçmen Kütüklerine ilişkin Genelgesi ekte sunulmaktadır.

YSK’nun kararına göre, Türkiye dışında yaşayan Türk vatandaşlarına ait seçmen listeleri, sözkonusu vatandaşların kayıtlarının “Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne” dönüştürüldükten sonra açıklanacaktır.

Yurtdışı Seçmen Listeleri 18 Mart 2011 tarihinde saat 08.00’da www.ysk.gov.tr internet sitesinde ilan edilecektir.

Vatandaşlarımız “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” ekranından T.C. Kimlik Numarasını girerek kütüğe kayıtlı olup olmadığını kontrol edilebileceklerdir. İlan 31 Mart 2011 tarihinde saat 17.00’da sona erecektir.

Bu itibarla, kayıtlarda düzeltme yapabilmek için vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’ne başvurmaları ve Adres Beyan Formu doldurmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın 31 Mart 2011 tarihinde saat 17:00’dan sonra yaptıracakları kayıt ve düzeltmeler, 2011 yılında yapılacak Genel Seçimlerde gümrük kapılarında oy kullanmalarına imkan tanımayacaktır.

Saygılarımızla duyurulur.